Çabuk Hamile Kalmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Çabuk Hamile Kalmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Hamile kalmayı istiyorsunuz ve bunun bir an önce gerçekleşmesi için sabırsızlanıyorsunuz. Peki hamile kalmanızı çabuklaştırmak için neler yapabilirsiniz? Yazımızda hamile kalmayı kolaylaştıracak bazı konulara değindik.

Korunmasız şekilde ilişki içinde olan çiftlerin eğer bir kısırlık durumu söz konusu değil ise bir yıllık süreçte gebeliğin olma ihtimali yüksektir. Ancak 35 yaş üzerinde ve 1 yıl içinde korunmasız ilişkiye rağmen hamilelik gerçekleşmemiş çiftlerin ise doktora başvurmaları gerekmektedir.

Bebek sahibi olma kararınızdan sonra hamile kalabilmek için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

– Her kadının yumurtlama döngüsü farklı olabilir. Ancak adet düzeninize göre yumurtlama döneminizi tahmin edebilirsiniz. Ayrıca yumurtlama dönemine ait bazı belirtilere de dikkat ederek yumurtlama zamanınızı anlayabilirsiniz. Ayrıca evde yapılabilen yumurtlama testleriyle de bu zamanı belirleyebilirsiniz. Böylece yumurtlama döneminize yakın günlerde korunmasız ilişkiye girdiğinizde hamile kalma ihtimalinizi artırabilirsiniz.


– Erkekten gelen spermler ortalama 3 gün (72 saat) kadar kadın vücudunda yaşayabilmektedir. Bu nedenle, her gün ilişki olması gebeliği elde etme şansınızı artırmaz hatta erkek sperminin yeterince çoğalmamasına sebep olabilir. Düzenli olarak haftada 2-3 kez korunmasız ilişki gebelik elde etmeniz için yeterli olabilecektir.

– İlişkide erkeğin sperm aktarımı yapabilmesi için vajinanın içine boşalması gerekmektedir. Sonrasında kadının bir süre dinlenmesi önerilir. Hemen ayağa kalmak yerine dinlenmek spermlerin dışarı akmasını engelleyecektir. Ancak bir miktar dışarı akan sprem de normaldir.

– Gebeliği kolaylaştıran ya da gebelik şansını artıran bir pozisyon yoktur. Önemli olan spermlerin kadının vajinasının içinde olmasıdır.

– İlişki esnasında krem, yağ gibi kayganlaştırıcı amaç için üretilmemiş diğer maddelerin kullanılmaması önerilir.

Sigara, alkol gibi maddelerin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli ve kilo kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

– Gebeliği hemen sağlayan veya kolaylaştıran yiyecek, içecek vs. yoktur.

– Gebeliğin çabuk olması için herhangi bir ilaç yoktur.

– Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar var ise gebelik planınızdan önce hem kadının hem erkeğin bu ilaçlar ile ilgili doktor görüşü alması gerekmektedir.

Folik asit gebeliği sağlayan bir ilaç değildir. Ancak gebelik düşülmeye başlandığında doktor önerisiyle bu ilaca başlanmalıdır.

35 yaş üzerindeyseniz ve gebelik planlıyorsanız öncesinde doktor görüşü almanız faydalı olacaktır.

Eğer düzenli korunmasız ilişkiye rağmen 12 ay yani 1 yıllık bir sürede gebelik elde edilememiş ise doktor görüşü almaya çiftlerin birlikte gitmesi önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.