Doğumdan Sonrası Adet Olma ve Adet Düzensizliği

Doğumdan Sonrası Adet Olma ve Adet Düzensizliği

Her anne adayı doğum sonrası ne zaman adet olacağını merak eder. Anne adayları için doğum sonrası ne zaman adet olabileceklerini ve adetlerinin ne zaman düzene girebileceğine yazımızda değindik.

Anne adayları, doğum gerçekleştikten sonra ortalama olarak 1 ay kadar kanama görebilirler. Doğum sonrası olan bu kanamayı adet kanamasıyla karıştırmamak gerekir. “Loşi” adı verilen bu kanama hem normal doğum sonrası hem de sezaryen sonrası rahimde kalan kalıntıların atılmasını gerçekleştirir.

Adet kanamasının ise hemen doğum sonrasında düzenli şekilde olması beklenmez. Özellikle emziren annelerin adet kanamaları 6 ay ve 1 yıl aralığında gerçekleşmektedir. Ancak bu zamandan sonra emziren annelerin adetleri başlayabilir ve sonrasında düzene girebilir. Bazı annelerde ise emzirme olduğu halde adet kanaması yaşanabilir bu durum son derece normaldir. Ancak emzirme devam ettikçe bu kanamalar düzensiz olarak gerçekleşebilir. Emzirme tamamen sonlandırılmadan görülecek olan adet kanamaları düzensiz olabilir. Emzirme bittiğinde ise adet kanamaları da düzene girecektir.


Diğer taraftan anne doğum sonrası herhangi bir sebepten dolayı bebeğini emziremiyorsa ortalama olarak 3 ay içinde adet olmaya başlayabilir ve sonrasında adet kanamaları düzene girebilir.

Emzirdiği halde düzenli olarak adet olan kadınlar da vardır. Bu nedenle doğum sonrası adet kanamasının tamamen emzirmeyle ilgili olduğunu söylemek yanlış olabilir.

Doğum sonrası ister adet kanamaları düzenli olsun isterse düzensiz olsun veya başlamamış olsun her kadının emzirse dahi tekrar gebe kalma ihtimali vardır. Bu ihtimal unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.