Yumurtlama (Ovulasyon) Testi Nedir?

Yumurtlama (Ovulasyon) Testi Nedir?

Erkekten gelen spermlerin kadının yumurtası ile buluşması için doğru zamanda ilişki olması gerekmektedir. Gebelik elde edilebilmesi için, yumurtlamanın gerçekleşmesinden sonra, vücutta ortalama 3-4 gün yaşama süresi olan spermlerin, yalnızca 24 saat canlı kalabilen yumurtayla döllenmesi gerekmektedir. Bu süreyi yakalamak çok kolay olmayabilir. Bu nedenle “yumurtlama” ya da “ovulasyon testi” yapılarak yumurtlamanın zamanı yakalanabilir. Bu testler kadının vücudundaki “LH hormonu”nun artışını tespit ederek, yumurtlamayı gösterir. LH artışı en yüksek seviyeye ulaştıktan, 24-36 saat sonra yumurtlama gerçekleşmektedir. Yumurtlama gerçekleştikten sonra da bu hormon hızla düşüşe geçmektedir.

Yumurtlama testleri ne zaman yapılır?

Yumurtalama testlerinin yapılması gereken zaman her kadının adet döngüsüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; 23 günde bir adet olan kadınlar, adet kanamasının başladığı günden itibaren sayarak 7. güne geldiğinde testi yapmaya başlayabilir. 24 günde bir adet olan bir kadın ise 8. günde testi yapmaya başlayabilir.


Kullanımı oldukça basit olan test ortalama 5 dakika içinde sonuçlanmaktadır. Her testin içinde nasıl kullanılacağı ayrıntılı şekilde anlatılmaktadır. Bu prosedüre uygun uygulandığında doğru sonuç elde edilebilir. Testin sonucu pozitif olduğunda gebelik isteniyorsa korunmasız ilişkiye girilir. Yumurtlamadan bir gün önce ve yumurtlamanın olduğu gün gebelik için en yüksek ihtimalin olduğu zamanlardır.

Günde iki kez test yapılacaksa sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli ve iki test arasında 8 saat aralık bırakılmalıdır. Testi yapmaya devam edildiği sürece, yine aynı saatlerde yapmaya özen gösterilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.