Tüp Bağlatma ve Riskleri Nedir?

Tüp Bağlatma ve Riskleri Nedir?

Tüp bağlatma yöntemi “tüp ligasyonu” en başarılı gebelikten korunma yöntemleri arasındadır. Operasyon sonrasında %99’a varan bir korunma sağlanmaktadır.

Tüp Bağlatma Nedir?

Anne adayının rahminde bulunan tüpler, bir kıskaç vasıtasıyla bükülerek, bağlanır. Bu bağlama işlemi; kadın rahmine gelen spermlerin tüplere girmesini engeller. Böylece spermler yumurtalara da ulaşamaz. Gebeliğin oluşabilmesi için spermlerin yumurtaya ulaşmak için tüplerde ilerlemesi ve onu döllemesi gerekir. Bu yöntemde bu buluşma engellenmiştir.

Kesinlikle ikinci, üçüncü çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler bu yönteme başvurmaktan çekinmemektedir.

Tüpler Ne Zaman Bağlatılabilir?

Henüz çocuk sahibi olmamış çiftlere doğum kontrol yöntemi olarak tüpleri bağlatma önerilmemektedir. Ancak ilk çocuk sonrasında ikinci, üçüncü çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlere önerilmektedir. Özellikle sezaryen doğumların ardından kesik açılmışken tüp bağlatma işlemi yapılmaktadır. Anneler yeni bir kesik atmaya da gerek kalmadığı için sezaryen sonrasını tercih etmektedir.


Diğer taraftan tüp bağlatma işlemi için büyük bir kesiye gerek olmamaktadır. Bu nedenle de bu işlem anne ne zaman isterse yapılabilir. Estetik dikişler sayesinde ciltte fazla iz kalmazken, izler yıllar içerisinde belirsizleşebiliyor.

Tüp bağlatma işleminin kadına yapılabilmesi için çiftlerin ikisinin de izni gerekmektedir. Yalnızca annenin kararı ile yapılmamaktadır. Geri dönüşünün zor olması nedeniyle tüp ligasyonundan önce çiftlerin dikkatle karar vermesi gerekmektedir.

Tüp Bağlatmanın Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tüpleri bağlatma işleminin en önemli etkisi tekrar gebe kalma ihtimalinin nerdeyse hiç kalmamasıdır. Bağlanan tüpler yeniden müdahale ile açılsa da gebelik ihtimali hala %50’nin altındadır. Bu işlem sonrasında çiftlerin çocuk sahibi olmaları genellikle mümkün olmamaktadır. Bu karar sonrasında herhangi bir sebeple tekrar ikinci veya üçüncü çocuk sahibi olmak isteyen anne babalar bu isteklerine ulaşamayabiliyorlar.

Tüplerin bağlanmasının ardından kadınlık hormonlarında bir değişim meydana gelmemektedir. Adet dönemi devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.