Yavrularımızı Pasif İçicilikten Koruyalım

Yavrularımızı Pasif İçicilikten Koruyalım

Hemen her anne baba ya da yetişkin çocuklara sigara içmenin sağlık açısından ne kadar zararlı bir alışkanlık olduğundan söz eder. Televizyon ekranlarında konuyla ilgili uyarıcı duyurular yayınlanır, sigara paketlerinin üzerinde sigaranın sağlığa zararı çok açık bir biçimde gösterilir.

Unutulmamalıdır ki, sigara sadece onu kullanan için değil, kullanan ile aynı ortamda bulunanlar için de aynı oranda zararlıdır. Bu nedenle pek çok ülkede tolu yaşam alanlarında sigara kullanımı yasaklanmıştır.

Sigara içilen bir ortamda sigara kullanmayan kişiler kendileri sigara kullanmasa bile pasif içici olmaktadır. Pasif içicilik ile ilgili öncelikle iki kavramı kısaca açıklamak isteriz. İkinci el tütün dumanı ve üçüncü el tütün dumanı. Tahmin edileceği gibi birinci el tütün dumanı sigara içen kişilerin maruz kaldığı duman olarak adlandırılmakta. Ama bizim asıl konumuz pasif içiciliğe maruz kalan kişiler olduğundan ikinci ve üçüncü el tütün dumanının tehlikelerinden söz edeceğiz.

İkinci el tütün dumanı sigara içen kişi ile aynı anda aynı ortamda bulunarak bu dumanı solumak durumunda kalmak olarak tanımlanırken, üçüncü el tütün dumanı ise daha önce sigara içilmiş bir ortamda havalandırılsa bile odaya, odadaki koltuk, perde vb eşyalara sinen duman olarak tarif edilmektedir.

Sigaradan yayılan zararlı maddeler gerek o ortamı soluyarak ya da cilt teması yolu ile kana karışmaktadır. Unutulmamalıdır ki sigara da bulunan zararlı maddelerin sayısı binlerle ifade edilmekte ve bu zararlı maddelerin bir kısmı da kanser hastalığına neden olmaktadır. Bunun yanında düşük doğum kilosu, gebelikte ani bebek ölümü sendromu sigara içmeye devam eden yada içilen ortamlarda bulunan hamilelerin yaşadığı üzücü sonuçlardan bir kaçıdır.

Bunun yanında ebeveynleri sigara kullanan çocuklarda solunum yolu rahatsızlıklarının görülme sıklığı çok yüksek oranlardadır. Kuşkusuz astım, bronşit ve alerjik rahatsızlıklar da ne yazık ki bu çocuklarda sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Sigara içen annelerin bebeklerinde görülen diğer rahatsızlıklar arasında, dikkat eksikliği, hiperaktivite yanında uyku sorunu, beslenme problemleri de görülmektedir.

Yetişkinler sigara içilen ortamlardan uzak durmayı başarabilir, yanında sigara içilmesine izin vermeyerek gereken uyarıları yapabilir. Peki, bu kadar büyük tehlikelerle karşı karşıya kalmak zorunda bırakılan çocuklar?

O zaman, henüz anne karnındayken sigara dumanına maruz kalan, nasılsa açık hava denilerek yanında sigara içilen çocuklarımızı korumak da biz yetişkinlere düşüyor.

Bir yandan sigaranın zararlarını anlattığımız çocuklarımız en güvendikleri kimseler olan anne, baba, öğretmen ya da aile büyüklerinin sigara içmelerine tanık oldukları takdirde hem dumanın zararlarına hem de bu insanlara yönelik güven kaybına uğramayacaklar mıdır?

Çocukların fiziksel gelişimi ve oyun ihtiyaçlarını gidermek için götürüldükleri parklarda yanı başlarında sigara içen yetişkinleri görmelerinin onlara verdiği zararı nasıl açıklayabiliriz?

Çocuklarımızı sigaranın dumanından korumak kadar onların genç yaşta sigaraya başlamamaları için doğru rol model olmaya çaba göstermeyi hiç ama hiç unutmayalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.